Spring naar inhoud

Hoe vaak me gevraagd wordt of gezonde voeding niet veel duurder is dan 'gewone'. Ik ben de tel kwijt. En elke keer leg ik weer uit dat dat juist NIET zo is.

Aan de hand van een eenvoudig voorbeeld.

Wanneer maakte je bijvoorbeeld voor het laatst zelf soep? Van knoken. Die kun je bij de slager vaak voor niets krijgen, helemaal als je ze 'voor de hond' vraagt. In de supermarkt koop je een hele schaal voor € 2,-. Daar kun je eenvoudig 5 liter bouillon van trekken, en dan lekker veel groenten erbij en je hebt voor pak-em-beet 50 cent per portie een zalige soep! Hou je van 'stevige soep', kies dan bijvoorbeeld voor pompoen of bloemkool!

In het begin van je nieuwe leefstijl koop je natuurlijk nieuwe producten, ook houdbare, en ja, die kosten geld. Daarentegen doe je er ook veel langer mee dan met het prefab voedsel uit de fabriek en ben je er per saldo dus minder aan kwijt. De wet van de grote getallen zeg maar.

Desondanks blijft het beeld dat gezond eten duur is hardnekkig bestaan. Het valt me op dat mijn cliënten -bij doorvragen- dat weer niet vinden als voeding veel calorieën bevat. Dan vinden ze dat het wel meer mag kosten. Als er weinig calorieën in zitten heb je blijkbaar veel geld uitgegeven aan ’niets’.

Deze calorieënmindset zegt dat je voor weinig geld veel calorieën wil. En dan zijn we al snel bij junkfood beland. Een goeie deal: voor een euro heb je al een hamburger met al gauw 700 kilocalorieën. Ondanks dat je wéét dat in dit soort voedsel amper voedingsstoffen zitten, vind je dit een prima deal.
Voedingsstoffen, nutriënten, dát heeft je lijf nodig heeft om te leven, in plaats van dat je het constant aanzet tot óverleven op al dat lege calorierijke voedsel. Van lege calorieën word niemand gezond.
Wanneer heb jij voor het laatst één hamburger van € 1,- gegeten en je verzadigd gevoeld? Kies je dan niet al gauw voor een supersized versie of een heel 'menu', met patat en iets te frisdrank? En een bak nasi van de chinees eet je al snel weg, hoe lang voel jij je daar verzadigd door? Na een uurtje krijg je alweer zin in een snack. Toch?

Nóg een voorbeeld?

Als je pannenkoekjes maakt van bijvoorbeeld courgette en zoete aardappel en courgette dan kost je dat aan ingrediënten pakweg €4,- (je moet immers een courgette, zoete aardappels en hele pot kokosolie aanschaffen). Naast die pannenkoekjes vul je je maaltijd nog aan met bijvoorbeeld een salade met noten of bijvoorbeeld blokjes feta. Kosten ongeveer € 2,-. Deze maaltijd bestáát helemaal uit nutriënten en vezels, vitaminen, mineralen en spoorelementen.

Je kunt het duur vinden dat je ongeveer €6,- kwijt deze maaltijd, je krijgt er al die voedingsstoffen voor terug! Als je het zo bekijkt is een fastfood menu, een pizza of een bak ijs ineens behoorlijk duur (veel geld, amper voedingsstoffen) en een zoete aardappel of quinoa ineens goedkoop (niet spotgoedkoop, wel veel voedingsstoffen). En inderdaad, bij de Mac of de King kost een eenvoudig menu tussen €5,- en € 7,- en dan heb je er nog drinken bij ook! Valt het je dan nog op dat een flesje water dan duurder is dan driekwartliter frisdrank? Wil je water bij je menu, ipv de standaard frisdrank, dan moet je bijbetalen!! En je lijf maar ploeteren om al die junk te verwerken of er in ieder geval, zo schadevrij mogelijk mee om te gaan...

Gezond worden en blijven is mijn hoogste doel, afvallen is daar op afstand inferieur aan. Afvallen is geen synoniem voor gezond eten. Je kunt namelijk ook stevig of gezet zijn als je gezond eet. Gezond eten betekent ook niet in dat je weinig eet, of dat je in maatje 38 past. Gezonde voeding bevat veel (verschillende) voedingsstoffen. Dat je je lichaam geeft wat het nodig heeft, zodat het optimaal kan functioneren. Dáárdoor voel je je goed, heb je energie en zit je lekker in je vel.

Natuurlijk kan ik je helpen je calorieën te beperken zodat je minder calorieën tot je neemt dan je verbruikt. Liever leer ik je meer spiermassa op te bouwen zodat je in ruststand meer calorieën verbrandt en zo vanzelf afvalt.

Laat de voorschriften van het Voedingsbureau voor wat ze zijn en voeding waarderen om de nutriënten die erin zitten. Zo bezien zijn groenten, noten, zaden en peulvruchten hun geld namelijk driedubbel en dwars waard. Hoe meer nutriënten, hoe rijker de producten, hoe meer waar je voor je geld krijgt. En dan vergeten we voor het gemak de kosten die je uitspaart aan specialist, medicijnen, huisarts, tandarts, dieetproducten, fysiotherapeut, etc.